Jak przygotować się do przeprowadzenia rekrutacji w firmie?

Jak przygotować się do przeprowadzenia rekrutacji w firmie?

12 lutego, 2021 Wyłączono przez Paweł

W każdej firmie co jakiś czas zachodzi konieczność zatrudnienia nowego pracownika, choćby w zastępstwie za osobę chorą lub korzystającą z urlopu rodzicielskiego. W większych firmach i instytucjach powołane są w tym celu całe działy, które zajmują się całym procesem rekrutacyjnym, jak również zatrudnianiem i rozliczaniem czasu pracy. W tych mniejszych poszukiwaniem pracowników i odbywaniem rozmów z kandydatami zwykle zajmują się szefowie lub ich pracownicy. Z pomocą może też przyjść agencja rekrutacyjna, która profesjonalnie zajmuje się tymi zadaniami. Wystarczy skontaktować się z nią, a agencja przeprowadzi proces rekrutacji od początku do końca. Jeśli jednak firmie zależy na oszczędnościach, można to zrobić, przestrzegając najważniejszych zasad.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Pierwszym krokiem jest oczywiście określenie, na jakie stanowisko ma być zatrudniony nowy pracownik i ustalenie zakresu jego obowiązków oraz warunków zatrudnienia. Następnie, można zamieścić ofertę pracy na własnej stronie internetowej, w urzędzie pracy, czy też na stronach z ofertami pracy, których w Internecie jest mnóstwo. Wiele firm ogłasza się nada tradycyjnie, na przykład w prasie. Kiedy spłyną już wszystkie terminowe oferty od potencjalnych pracowników, należy się z nimi zapoznać, a następnie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną te osoby, które spełniły wymagania z ogłoszenia. Jeśli zainteresowanie ofertą jest spore, warto rozważyć dodatkowy test kwalifikujący do rozmowy, aby ograniczyć ilość zaproszonych kandydatów. Kiedy rozmowy dobiegną końca i kandydat zostanie wybrany, można już przystąpić do kwestii formalnych związanych z podpisaniem umowy i skierowaniem pracownika na badania. Ważne, aby przestrzegać przy tym bezwzględnie kodeksu pracy.

W czym może pomóc agencja rekrutacyjna?

Pracodawca, który chce zaoszczędzić sobie sporo czasu i energii, ma możliwość skorzystania z pomocy agencji HR, która cały proces zaplanuje w zgodzie z jego wytycznymi i następnie przeprowadzi. Oczywiście, sam pracodawca ma możliwość uczestniczenia w procesie na każdym jego etapie i to on podejmuje ostateczną decyzję, co do wybranego pracownika.