Co to są kwasy Omega 3, 6 i 9?

Co to są kwasy Omega 3, 6 i 9?

11 maja, 2015 Wyłączono przez Paweł

Do podstawowych składników odżywczych, które muszą się znaleźć w przyjmowanym pożywieniu, zaliczają się między innymi białka, węglowodany oraz tłuszcze. Można bardzo często spotkać się ze stwierdzeniem, że tłuszcze są szkodliwe i należy ich za wszelką cenę unikać. Są jednak tłuszcze dobre, bez których organizm nie będzie działać, tak jak powinien. Dobre kwasy, to nienasycone kwasy tłuszczowe, w skrócie NNKT.

Skąd czerpać kwasy Omega 3, 6 i 9?

W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby optymalnie zbilansować dietę. Pożywienie, które stanowi bazę naszego codziennego menu, powinno być bogate w składniki odżywcze. Wśród drogocennych substancji nie może zabraknąć dobrych kwasów. Jednym z najpopularniejszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby. Im ryby są bardziej tłuste, tym lepiej po nie sięgać, bo mają w sobie więcej drogocennych substancji odżywczych. Nie można zapominać także o tranie – to właśnie w oleju z rybiej wątroby występuje duże stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy zaliczane do grupy Omega – 3 występują także w zielonych warzywach (głównie tych liściastych). W aptekach dostępne są również liczne preparaty – suplementy diety z zawartością NNKT.

Jaką rolę pełnią w organizmie człowieka kwasy Omega?

Warto mieć na uwadze, że tłuszcze to nie tylko jedno ze źródeł, z którego organizm człowieka czerpie energię. Tłuszcz jest także nośnikiem licznych witamin. Kwasy Omega to budulec błony komórkowej. Ich spożywanie w optymalnej ilości pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich problemów zdrowotnych jak miażdżyca czy zawał serca. Są one także polecane osobom, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto, kwasy nienasycone poprawiają gospodarkę hormonalną organizmu. Jak widać – kwasy nienasycone są niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie człowieka i warto zadbać, aby tak komponować codzienne posiłki, by nie zabrakło w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to można także sięgnąć po suplementy diety zawierające kwasy Omega 3, 6 i 9.