Spółki akcyjne na Giełdzie Papierów Wartościowych

Spółki akcyjne na Giełdzie Papierów Wartościowych

11 marca, 2019 Wyłączono przez Paweł

W życiu każdej, prężnie rozwijającej się spółki przychodzi taki czas, w którym jej właściciele poszukują dodatkowych środków na dalszą ekspansję rynku. Mają do wyboru uruchomienie własnych oszczędności, poszukanie inwestorów zewnętrznych, wzięcie kredytu lub wejście na giełdę.

Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych, w skrócie GWP, to miejsce, w którym odbywa się wycena akcji spółek giełdowych. Przede wszystkim stanowi jednak platformę zetknięcia się potrzeb na finansowanie działań spółki emitującej akcje, z wolnymi środkami na inwestycje potencjalnych inwestorów. Pole do działania na giełdzie jest nieograniczone dla obu stron transakcji, a jej zawarcie dla emitenta oznacza pozyskanie środków na dalszy rozwój, a dla inwestora szanse na duże zyski z inwestycji. Spółka, która chce wejść na giełdę, powinna przekształcić się z dotychczasowej formy prawnej na spółkę akcyjną, ponieważ tylko takie mają prawo emitować papiery wartościowe.

Korzyści z emitowania i sprzedaży akcji spółki

Wejście spółki akcyjnej na giełdę nie oznacza jedynie pozyskania środków finansowych na dalsze inwestycje. To dobry moment na rynkową wycenę spółki i ocenę jej rentowności. Wiele spółek wykorzystuje ten czas na wewnętrzną reorganizację struktur zarządzających oraz pozyskanie narzędzi pozwalających na prowadzenie programów opcji menedżerskich – w oparciu o instrumenty płynne na rynku kapitałowym. Obecność na giełdzie ma też korzyści marketingowe – poprawia się wizerunek spółki i wzrasta jej wiarygodność.