Słów kilka o adwokatach

Słów kilka o adwokatach

17 kwietnia, 2017 Wyłączono przez Paweł

Adwokat jest to zajęcie, które wszyscy dobrze znamy z amerykańskich seriali. Problem w tym, że adwokat w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, czy jakimkolwiek innym kraju to trochę inne zawody, inne uprawnienia oraz dochody.

Realia pracy adwokata w Polsce

Wyobrażenie o pracy adwokata jest jednak silne i zniekształcone przez obraz, jaki dociera do nas najczęściej, czyli zachodnie produkcje telewizyjne. Warto jest omówić przynajmniej kilka kwestii, jakie różnią adwokatów.

Jakie są różnice pomiędzy rzeczywistością a fikcją?

W Polsce adwokaci przede wszystkim działają w ściśle wyszczególnionej dla siebie specjalizacji. Kiedy szukamy adwokata, to chcemy, aby był on skuteczny, jeśli natomiast ma być skuteczny, musi praktykować daną specjalizację. W Polsce adwokaci najczęściej specjalizują się w:

  • prawie karnym,
  • prawie rodzinnym,
  • prawie handlowym,
  • prawo cywilne.

Adwokaci prowadzą prywatne praktyki lub prowadzą wieloosobowe kancelarie. Jeśli szukamy obrońcy lub oskarżyciela, powinniśmy sprawdzić, czym zajmują się pracujący tam prawnicy. Więcej informacji znajdziecie pod adresem kancelariaminsk.pl.

Czy obrońca z urzędu nam się należy?

Oglądając filmy lub seriale, zawsze oskarżeni mają obrońców przyznawanych z urzędu. W Polsce, jeśli popadniemy w konflikt z prawem i nie sprawdzimy co i jak z tym procesem jest, to możemy się nieźle zdziwić. W Polsce adwokat z urzędu nie przysługuje w zasadzie nikomu. Jeżeli nie zatrudnimy adwokata, opłacając go z własnej kieszeni, to musimy bronić się sami. Wyjątkiem są sprawy o najcięższe przestępstwa i przez to zagrożone najwyższym wyrokiem. Wówczas adwokat z urzędu jest przyznawany, aby nie można było podważyć werdyktu.