Jakie wątpliwości wiążą się ze sprzedażą spółki z o.o.?

Jakie wątpliwości wiążą się ze sprzedażą spółki z o.o.?

24 czerwca, 2012 Wyłączono przez Paweł

Kwestie związane z funkcjonowaniem i czynnościami regulowane są wieloma formalnymi zapisami, które określają co wolno a co nie, i jakich procedur w określonych sytuacjach należy się trzymać. Przed każdą poważniejszą czynnością należy się w nich dobrze zorientować, aby nie popełnić błędu, który mógłby się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Jest tak na przykład jeśli chodzi o sprzedaż spółki z o.o.

Wątpliwości związane ze sprzedażą spółki

Dokonanie takiego procesu jest oczywiście możliwe. Najprościej jest, kiedy jest się jedynym udziałowcem, co oznacza, że posiada się pełne 100 procent jej udziałów. Nie trzeba wtedy angażować do tego innych współwłaścicieli, posiadać ich pisemnych zgód czy oświadczeń ani przeliczać wpływów czy rozliczać majątku. Wtedy jednak również należy posiadać wiedzę dotyczącą szeregu kwestii. Wątpliwości sprzedających budzi między innymi problem środków trwałych zamortyzowanych podczas posiadania spółki, a mianowicie to, czy w chwili transakcji sprzedaży przechodzą one samoistnie na własność teraz już osoby prywatnej, czy konieczne jest ich oddzielne odkupienie. Głównym takim przedmiotem jest często samochód, i to, na jakich zasadach można go nabyć we własne posiadanie.

Sprzedaż spółki a zatrudnieni w niej pracownicy

Właściciele, przed którymi staje sprzedaż spółki z o.o. a posiadające wypracowane przez lata dobre stosunki ze swoimi pracownikami, chcieliby zapewnić im dalsze spokojne funkcjonowanie w jej strukturze. Zastanawiają się więc też nad tym, czy kolejny właściciel przejmie zawarte z nimi umowy.