Jaka kupować kostkę brukową?

Jaka kupować kostkę brukową?

17 sierpnia, 2014 Wyłączono przez Paweł

Ze względu na walory estetyczne i wytrzymałość, kostka brukowa jest najczęściej wybieraną opcją w czasie aranżacji podjazdu. Którą wybrać, by była naprawdę funkcjonalna?

Rozmiar ma znaczenie

Pierwszym krokiem do wyboru kostki brukowej jest określenie jej rozmiaru. Warto to dopasować przede wszystkim do przestrzeni. Zasada jest taka: na dużych powierzchniach lepiej prezentują się kostki o większym polu. Drobniejsze natomiast lepiej sprawdzą się w mniejszej, bardziej ograniczonej i skomplikowanej przestrzeni. Drobny bruk można bez problemu ułożyć w trudniej dostępnych miejscach.

Wzory kostki brukowej

Po wybraniu wielkości kostek, należy zastanowić się na jej kolorami i możliwymi wzorami. Jeśli chcesz zrobić graficzny wzór, musisz mieć na to dość dużo miejsca i sprawdzonego projektanta jak malbud.waw.pl. Inaczej lepiej wybrać maksymalnie dwa kolory i ułożyć je naprzemiennie. Najbardziej powszechne kolory kostek to:

  • szarość i grafit,
  • czerwień,
  • czerwień z odcieniami żółtego,
  • naturalny odcień kamienia wapiennego,
  • czerń.
    Czarne kostki są mniej popularne głównie ze względu na cenę. Całkowitą czerń uzyskuje się w zasadzie głownie za sprawą granitu, który jest dość drogi.

Sprawdź funkcjonalność

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wytrzymałość kostki. Zależy to od materiału i grubości. Kostki betonowe są mniej odporne niż ceramiczne czy powstałe z kamienia naturalnego. Warto to dobrać także do miejsca rozłożenia kostki. Na podjazdach i parkingach powinna mieć 6-8 cm grubości, na ścieżkach około 3-4. Dzięki temu nie będzie problemu z zapadaniem się kostki.