Jak sterylizować narzędzia stomatologiczne?

Jak sterylizować narzędzia stomatologiczne?

11 lipca, 2015 Wyłączono przez Paweł

Utrzymanie higieny w gabinecie stomatologicznym stanowi ponad połowę jego sukcesu. Każdy pacjent chciałby mieć pewność, że siedzi na zdezynfekowanym fotelu, a stomatolog używa narzędzi stomatologicznych, na których nie ma materiału biologicznego innej osoby.

 

Nie wszystkie narzędzia stomatologiczne są jednorazowe, dlatego muszą być one poddane sterylizacji po każdym pacjencie. W każdym gabinecie powinno znajdować się specjalne miejsce wyposażone w odpowiednie urządzenia, które pomogą tej sterylizacji dokonać.

Odpowiedni sprzęt przede wszystkim

Sterylizacja to proces, który ma na celu zniszczenie wszystkich drobnoustrojów i bakterii znajdujących się na narzędziach stomatologicznych lub ich znaczne osłabienie do poziomu bezpiecznego dla zdrowia i życia człowieka. Każde wysterylizowane narzędzie musi zostać odpowiednio udokumentowane i posiadać specjalne świadectwo.

 

Istnieje wiele metod usuwania ludzkich tkanek z narzędzi. Narzędzia stomatologiczne można czyścić za pomocą kąpieli w środkach bakteriobójczych, za pomocą ultradźwięków, poprzez skoncentrowaną parę wodną pod ciśnieniem, korzystając ze specjalnych urządzeń dezynfekujących etc. Możliwości jest naprawdę wiele, najważniejsze jest, aby wyczyszczony sprzęt spełniał wymagania sanepidu i przechodził wszystkie testy, które mają za zadanie potwierdzić ich sterylność.

Narzędzia stomatologiczne – higiena to podstawa!

Gabinet stomatologiczny, który nie stosuje się do zasad sterylizacji narzędzi może okazać się istną katastrofą! Źle zdezynfekowane narzędzia mogą wyrządzić niesamowitą krzywdę pacjentom i narazić ich na wiele powikłań po zabiegach. Wybierając się do stomatologa i wchodząc do gabinetu, powinien on na pierwszy rzut oka być bardzo czysty i zadbany. Mamy wtedy pewność, że trafiliśmy w sterylne miejsce, gdzie jest małe prawdopodobieństwo niedotrzymania procedur sterylizacji. Wybierając gabinet stomatologiczny, warto na początku dobrze go prześwietlić i sprawdzać, czy spełnia wszystkie wymagania sanepidu oraz, czy jest polecany przez pacjentów!