Czy kosmetyki naturalne mogą powodować alergie?

Czy kosmetyki naturalne mogą powodować alergie?

11 sierpnia, 2015 Wyłączono przez Paweł

Naturalne preparaty pomimo tego, że posiadają o wiele lepsze składy niż kosmetyki, które możemy kupić w drogerii, niestety również mogą powodować alergie. Zjawisko to jest jednak o wiele rzadziej spotykane niż przy stosowaniu kosmetyków nienaturalnych. Można spotkać również takie opinie, że skoro produkt został wytworzony z darów matki natury, to powinien być hipoalergiczny. Niestety to nie jest prawda. Każdy człowiek ma inny typ skóry. Zatem coś, co jest dobre dla mamy, siostry czy przyjaciółki niekoniecznie będzie też trafnym wyborem dla nas samych.

 

Jakie składniki kosmetyków naturalnych można uznać za najbardziej alergizujące?

Preparaty wytworzone z naturalnych surowców mogą powodować pogorszenie obecnego stanu skóry, wysypki lub nawet stany zapalne. Kosmetyki naturalne zawierają w składzie produkty pochodzenia roślinnego, olejki zapachowe oraz naturalne konserwanty. Najbardziej znane składniki roślinne uznawane za alergizujące to między innymi rumianek, lawenda, nagietek, aloes, dziurawiec i krwawnik. U bardziej wrażliwych osób podrażnienia mogą wywołać również zapachowe substancje w tym cytrusowe, miętowe, cynamonowe lub z drzewa herbacianego. Niepożądane działanie mogą powodować także miód, propolis czy lanolina, które są uznawane za naturalne konserwanty. Pamiętajmy również o odpowiednim przechowywaniu kosmetyków naturalnych. Wiele z nich nie może mieć kontaktu ze słońcem i wysoką temperaturą.
Należy także brać pod uwagę zalecenia producenta, co do stosowania preparatu i zużywać go zgodnie z datą ważności.

Czy można uznać, że kosmetyki naturalne to tylko i wyłącznie produkty dla wymagających?

Przede wszystkim przed zakupem kosmetyku należy dokładnie przeczytać jego skład. Jeśli na etykiecie słoiczka czy kartonika widnieje kilka składników, na które jesteśmy uczuleni, warto się wstrzymać z jego zakupem. Jeśli jednak w składzie znajduje się tylko jeden uczulający składnik, śmiało można wypróbować ten preparat. Nie zawsze ten jeden alergen będzie powodował uczulenie, ponieważ być może stężenie alergenu zawarte w tym kosmetyku jest bardzo małe. Kosmetyki naturalne polecane są dla wszystkich: kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci. Na pewno warto zwrócić na nie uwagę. Trzeba tylko sprawdzać etykietki na produktach i dokonywać świadomych zakupów.