Skuteczna walka z astygmatyzmem

Skuteczna walka z astygmatyzmem

24 lutego, 2012 Wyłączono przez Paweł

Astygmatyzm co coraz powszechniejsza zmora dla społeczeństw rozwiniętych. Tam, gdzie wzrok jest coraz bardziej niezbędny do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków zawodowych oraz codziennego funkcjonowania, jego zaburzenia natychmiast odciskają swoje piętno. Na szczęście wiele z chorób narządu wzroku – w tym astygmatyzm – da się skutecznie wyeliminować poprzez odpowiednie szkła korekcyjne czy soczewki kontaktowe.

Okulary tylko w niektórych przypadkach

W przypadku astygmatyków lepszym rozwiązaniem wydają się być soczewki astygmatyzm, ponieważ dają one uczucie komfortu i pełnego widzenia bez względu na stopień zaawansowania choroby. Oczywiście okulary również nadają się do korygowania wady wzroku wynikającej ze zdiagnozowanego astygmatyzmu. Do tego celu konieczne jest jednak prawidłowe opisanie i stwierdzenie zaburzenia widzenia w odniesieniu do konkretnych osi optycznych oka.

Leczenie zaawansowanego astygmatyzmu

Na niektóre, bardziej podstawowe formy astygmatyzmu okulary całkowicie wystarczają, ponieważ do skorygowania jest nieprawidłowe widzenie tylko w jednej osi optycznej. Gdy jednak astygmatyzm przybiera zaawansowaną i nieregularną formę z licznymi zaburzonymi proporcjami osi optycznych, wtedy tylko soczewki astygmatyzm są w stanie przynieść pomoc. Ich odpowiednia budowa umożliwia umieszczenie w różnych punktach soczewki różnych wartości refrakcji czy skupienia promieni świetlnych, więc nawet mocno nieproporcjonalne oko może być prawidłowo obsługiwane przez taką specjalistyczną soczewkę.