Nowe buty narciarskie – jak je dopasować idealnie?

Nowe buty narciarskie – jak je dopasować idealnie?

27 sierpnia, 2012 Wyłączono przez Paweł

Najlepszym sposobem na zapoznanie się z nowymi butami narciarskimi jest spędzenie czasu na zaznajomieniu się z nimi – jeszcze w domu, a nie dopiero na stoku. Załóż je i oglądaj film lub graj w grę, stojąc i wyginając się w nich. Spędzanie kilku godzin w butach w domu pozwoli Twoim stopom przyzwyczaić się do trzymania ich w miejscu i sztywności, co jest zupełnie inne niż w zwykłych butach. Pomoże Ci to również zdecydować, jakie zmiany musisz wprowadzić, czy potrzebne Ci będą ogrzewacze stosowane na buty narciarskie i czy potrzebujesz jakiegoś dopasowania na zamówienie przed rozpoczęciem jazdy. Lepiej jest to rozgryźć w domu niż podczas trzeciego przejazdu wyciągiem krzesełkowym w idealny dzień na stoku.

Co możesz jeszcze zrobić w domu?


Jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, aby Twoje buty narciarskie były lepiej dopasowane. Poniżej znajdują się przykład typowych problemów i rozwiązań, które możesz wypróbować w domu.

Problemy z zapięciem butów


Jeśli masz trudności z zamknięciem górnej części buta, ponieważ wydaje się to zbyt ciasne, może być konieczne przesunięcie sprzączki. Użyj klucza imbusowego (często znajdującego się w pudełku) lub śrubokrętu krzyżakowego, aby przesunąć i nie zapomnij dodatkowo jeszcze zrobić miejsce na ogrzewacze do butów narciarskich. Inny problem? masz problemy ze znalezieniem idealnego napięcia za pomocą sprzączek – raz to jest zbyt luźne, a później za ciasne. Większość butów ma klamry z mikroregulacją. Obróć klamry zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby je skrócić (dokręcić) lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby je wydłużyć (poluzować). Powinno to umożliwić znalezienie idealnego poziomu dopasowania.