Jak można wyleczyć anoreksję?

Jak można wyleczyć anoreksję?

11 sierpnia, 2015 Wyłączono przez Paweł

Zaburzenia odżywiania to choroby, które od niedawna dręczą cywilizację ludzką, zbierając ogromne żniwo. Mimo że wydają się niepozorne i łatwe w wyleczeniu wcale takie nie są. Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, które można zaliczyć do zaburzeń odżywiania, jest anoreksja. Choroba ta polega na tym, że chory odmawia spożywania posiłków i decyduje się na wykańczające ćwiczenia fizyczne po to, tylko aby zrzucić zbędne kilogramy. Ogromnym paradoksem jest fakt, że chorzy najczęściej są mocno wychudzeni i niedożywieni, a mimo to uważają się za otyłych. Leczenie anoreksji jest bardzo trudne i wymaga zaangażowania nie tylko chorego, ale także wielu różnych specjalistów i przede wszystkim bliskich osoby chorej.

Leczenie anoreksji – co radzą eksperci?

Wielu specjalistów uważa, że anoreksji nie da się wyleczyć w 100%. Mimo że chory przybierze na wadze i zacznie prowadzić normalny, zdrowy tryb życia zawsze jest ryzyko, że choroba powróci i stanie się jeszcze silniejsza. Aby skupić się na leczeniu chorego z anoreksji, należy poznać przyczyny jej wystąpienia – najczęściej są to czynniki psychiczne takie jak: niedowartościowanie, brak pewności siebie, nadmierny perfekcjonizm czy piastowanie niektórych kanonów piękna. Leczenie anoreksji to w dużej mierze odbywanie terapii i leczenie psychologiczne, ponieważ problem chorego zwykle tkwi w głowie. W leczeniu choroby niezwykle istotne jest również wsparcie najbliższego otoczenia i dowartościowanie cierpiącego – to najbliższe osoby kontrolują spożywanie posiłków. Jeżeli anoreksja jest w zaawansowanym stadium, to lekarze często kierują chorych na oddziały zamknięte do specjalnych klinik, gdzie są one specjalnie hospitalizowane.

Jak rozpoznać anoreksję u najbliższej osoby?

Anorektycy to ludzie, którzy doskonale potrafią ukrywać się ze swoim problemem. Pierwszymi symptomami anoreksji jest brak chęci spożywania posiłków w gronie najbliższych. Widoczny jest również duży spadek wagi oraz bladość skóry, zmęczenie, apatia, rozdrażnienie.